Rodinné domy na kľúč

Murované rodinné domy


Tradičný a najčastejšie používaný spôsob výstavby rodinných domov je výstavba z murovacích prvkov minerálneho pôvodu. Svoju popularitu murované domy tak získali vďaka svojim vlastnostiam ako odolnosť, tvárnosť a pevnosť, ale aj vďaka neobmedzenému výskytu základných surovín ako piesok, štrk, hlina a íl.

Naša firma odporúča klientom materiály, ktoré sú vyrobené z prírodných surovín s ohľadom na ekológiu: TEHLU alebo YTONG.

 

TEHLA  patrí medzi tradičné stavebné materiály a dodnes je najpoužívanejším stavebným materiálom na Slovensku. Moderná porézna tehla vďaka technologickému pokroku dosahuje pri zachovaní pevnostných charakteristík, dobrých zvukovoizolačných a akumulačných vlastností aj uspokojivé tepelnotechnické vlastnosti. Moderné veľkoformátové tehly určené pre obvodové konštrukcie sa vyznačujú veľmi dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, ktoré sú výsledkom zvislých dutín, ktoré sú navrhnuté tak, aby kládli čo najväčší odpor pri prechode tepla množstvom jemných pórov, ktoré vznikajú v procese vypaľovania. Vzniku tepelných mostov zabraňuje moderný systém zvislých spojov medzi tehlami, ako je systém pero a drážka. Nevýhodou použitia tehiel je väčšia hrúbka muriva pri zachovaní rovnakých tepelnoizolačných vlastností, ako pri iných stavebných materiáloch a s tým súvisiaca potreba dodatočného zateplenia budovy.
 

Tehlové konštrukcie
Stavebníci čoraz častejšie zohľadňujú pri výstavbe rodinného domu aj vplyv materiálov na životné a obytné prostredie. Je všeobecne známe, že škodliviny v obytnom prostredí, napríklad aj vo forme emisií z ochranných náterov na drevo alebo vo forme formaldehydu, zaťažujú imunitný systém a oslabujú organizmus. Murované domy nepotrebujú žiadnu dodatočnú ochranu v podobe konzervačných látok, sú odolné proti hmyzu a plesniam, dokonca chránia aj pred elektrosmogom, ktorý vyžarujú elektrické spotrebiče.

Obytné prostredie
Domy z tehly spĺňajú všetky požiadavky na zdravé obytné prostredie. K zdravému a príjemnému obydliu prispievajú aj ďalšie pozitívne vlastnosti murovaných konštrukcií. Jedná sa o to, že stavebné materiály ako piesok, štrk, hlina vznikajú v našom prirodzenom prostredí.

Tepelná akumulácia 
Murované stavby ponúkajú viac ako tepelnú ochranu. Jednou z hlavných výhod je schopnosť akumulovať tepelnú energiu zabezpečuje vyrovnanú vnútornú teplotu v lete i zime, pretože masívne steny a stropy dokážu regulovať príjem a výdaj tepla. V lete vyrovnávajú teplotné rozdiely medzi nocou a dňom, v zime zase optimálne využívajú slnečnú energiu a tým prispievajú k príjemnej vnútornej klíme domu.

Zvuková izolácia
Budovy z murovaných prvkov poskytujú aj dobrú zvukovo-izolačnú ochranu, murované steny a stropy lepšie zachytávajú zvukové vlny, a chránia tak pred hlukom vznikajúcim vnútri i mimo domu. Aj v prípade požiaru poskytujú dostatočný čas na odchod do bezpečia.

Životnosť
Murované domy nevyžadujú ochranu vo forme pravidelných ochranných náterov, čím ochraňujú životné prostredie aj vašu peňaženku. Vďaka solídnej stavebnej hmote majú masívne a murované konštrukcie výnimočne dlhú životnosť. Preto je aj hodnota murovaného domu pri ďalšom predaji dostatočne vysoká. Vzhľadom na zriaďovacie náklady je ich ročné zhodnotenie veľmi priaznivé.

 

Stavebný systém YTONG
Zatepľovanie obvodových konštrukcií domov je pre väčšinu stavebných materiálov jedinou cestou k splneniu parametrov tepelnotechnickej normy, a tým k úspore energií. Do popredia sa tak dostávajú výhody stavebných konštrukcií z bieleho pórobetónu, ktoré nevyžadujú dodatočné zatepľovanie.
 

Tepelné vlastnosti
Energetická náročnosť nových domov sa postupne stáva jedným z hlavných faktorov pri výbere stavebného materiálu.. Stavebný systém YTONG poskytuje tepelnotechnické vlastnosti, ktoré dosahuje vďaka rovnomernému rozloženiu dutín vo všetkých smeroch a kompatibilnosť s jednotlivými doplnkami jako preklady, vencové tvárnice atď., pričom eliminujú vznik tepelných mostov. Tepelné mosty v kritických miestach zvyšujú straty energie, spôsobujú poruchy stavieb a vznik plesní. Stavba domu z YTONGu je ekonomicky výhodnejšia ako investícia do zateplenia s dlhodobou návratnosťou až 25 rokov a limitovanou životnosťou. Výhodou stavieb domov z pórobetónu je aj úspora miesta na úkor zateplovacej vrstvy.

Energetická náročnosť
Stavebný systém YTONG dosahuje optimálne parametre energetickej hospodárnosti budov aj bez dodatočnej investície do zateplenia. Tepelný odpor bežnej murovacej tvárnice YTONG P2-400 s hrúbkou 375 mm v reálnych podmienkach stavby (pri relatívne vlhkosti 80 % a teplote 23°C) je 3,16 m2.K/W. Rodinný dom, ktorý je postavený z tohto typu tvárnic, môže dosiahnuť veľmi priaznivé hodnoty spotreby energie.

Obytné prostredie
Komfortné a príjemné bývanie sa spája najmä s dostatočnou teplotou v interiéri. Vnútorná povrchová teplota steny z pórobetónu je dostatočne vysoká, nesála chlad a možno sa o ňu opierať bez nepríjemného chladivého pocitu. Múry vďaka dobrej tepelnej prijímavosti postupne prijímajú teplo zvnútra, preto je stena z pórobetónu na dotyk teplá.

Tepelná akumulácia
Póry naplnené vzduchom majú za následok nízku tepelnú vodivosť tvárnice. To umožňuje optimálnu tepelnú akumuláciu obvodových konštrukcií. Vďaka tomu sa najprv vyhreje miestnosť až potom si steny odoberajú potrebné množstvo tepla. Po vypnutí kúrenia toto teplo postupne odovzdávajú späť miestnosti. V interiéri sa tak cítite príjemne dlhší čas aj bez zapnutého vykurovania.

Zvuková izolácia
Stavebný systém YTONG má dobré zvukovo-izolačné vlastnosti bez potreby dodatočného riešenia zvukovej izolácie.

Životnosť
Vďaka svojej pórobetónovej štruktúre výstavba domov z YTONGu má dlhú životnost ako murované domy. Hodnota murovaného domu z tvárnic YTONG pri ďalšom predaji je dostatočne vysoká.
 

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie